Cigaraš (lat. Byctiscus betulae) je štetnik loze najčešći u Istri i Dalmaciji.
Štetnik napada
pupove i lišće
Opis štetnika
Odrasli oblici su kornjaši vrlo različito obojanog tijela, od sjajno zelene, plave do bakrenaste boje metalnog sjaja. Narastu od 6 do 9 mm.
Ličinka je bijele boje, bez nogu i naraste do 6 mm.
Biologija i životni ciklus štetnika
Prezime odrasli oblici na skrovitim mjestima. Pojavljuju se u proljeće tijekom travnja i svibnja kada se odlaze hraniti na nabubrjele pupove, a kasnije i na lišće. Vrlo su živahni. Ženke motaju uvenulo lišće u tuljac – cigaru unutar kojeg odlože nekoliko jaja. Jedna ženka može smotati oko 20 tuljaca. Iz jaja će se razviti ličinke koje se hrane i žive u tuljcu. Na završetku razvoja, ličinke odlaze u tlo gdje se kukulje.
Ima jednu generaciju godišnje.
Štete koje izaziva štetnik
Odrasli cigaraš na lišću pravi crtičave grizotine. Kada se pupovi otvore i vinova loza prolista, odrasli počinju nagrizati peteljke lišća što uzrokuje njihovo venuće. Iznimno mogu oštetiti i vrhove izboja.
Zaštita od cigaraša
Suzbijati se može skidanjem i uništavanjem tuljaca (cigara) zajedno s ličinkama i jajima čime se smanjuje napad sljedeće godine. Odrasli oblici su dobro uočljivi pa se također mogu skupljati i uništavati.
Kemijsko suzbijanje se može provesti kada u vrijeme dok je broj tuljaca još malen, a odrasli cigaraši su brojni. Najpovoljniji rok za kemijsko tretiranje je u svibnju.